Dbałość o podłogę

Witam Wszystkich!

Dzisiejszy temat po raz kolejny odnosi się do pielęgnacji podłogi dębowej drewnianej. Jest to bardzo ważny temat, z którym każdy użytkownik podłogi drewnianej ma styczność na co dzień. Podłoga wykonana z naturalnego materiału powinna dostać od właściciela o wiele więcej uwagi, aniżeli panel podłogowy. Najważniejsza jest regularna pielęgnacja powierzchni. Jeśli wybraliśmy litą podłogę drewnianą, musimy pamiętać o tym, że wymaga ona oczyszczenia minimum 2 razy na tydzień. Do zamiatania używajmy miękkiej zmiotki, jeśli wolimy odkurzanie – to tylko odpowiednią do tego szczotką. Do mycia lepszy jest mop z mikrofibry. Jego zaletą jest niepozostawianie na powierzchni nadmiaru wody. Czyszczoną powierzchnię należy zmywać wilgotną szmatką. Poza codziennymi, podstawowymi czynnościami, regularnie należy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, polegające na odświeżeniu materiału za pomocą specjalistycznych preparatów. Należy to robić przynajmniej raz w miesiącu. Lepiej unikać środków uniwersalnych i wybierać profesjonalne, do konkretnych zastosowań (OVERMAT kosmetyki do pielęgnacji podłogi drewnianej). W inny sposób dba się bowiem o podłogę wykończoną lakierem, a inaczej – o olejowaną. Ważne jest, by zastosowany preparat pozwolił stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Dzięki temu powierzchnia podłogi pozostaje też antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu. Drewno nie lubi środków zawierających silne detergenty, a zwłaszcza preparatów o silnym odczynie zasadowym lub kwaśnym!       

Materiał drewniany, pomimo dobrego zabezpieczenia, podatne jest na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia, etc.). Warto stosować podkładki, które przykleja się do nóg krzeseł, foteli, mebli, stołu czy kanapy – w ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się zarysowań. Meble przesuwne, najlepiej wyposażyć w specjalne kółka do podłóg drewnianych. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem dla naszej podłogi są pazurki naszych czteronożnych pupili (pieski, koty). W takiej sytuacji, należy obcinać pazury regularnie i odpowiednio je profilować, żeby nie uszkadzały powierzchni podłogi.  Kolejna sprawa to piasek, kamyczki, które przynosi się pod obuwiem, lub w przypadku zwierząt na łapach. Mieszanina piasku i wody, działa niczym papier ścierny.

Reasumując, po drewnianych podłogach poruszajmy się więc w miękkim obuwiu, unikając cienkich szpilek, a przede wszystkim starając się nie wnosić zanieczyszczeń do wnętrza                                  

This entry was posted in Start. Bookmark the permalink.

Comments are closed.